“HEDEFİMİZ, SAĞLIKLI İNSAN, SAĞLIKLI TOPLUM”

İstanbul, giderek artan marka değeriyle; sanattan kültüre, spordan sağlığa, turizmden ekonomiye, pek çok alandaki üretim gücüyle, dünyanın önde gelen metropollerinden biri. Bir yandan İstanbul’un dünyadaki marka değerini daha yükseklere çekmeye çalışırken, diğer yandan vatandaşlarımızın sağlıklı bir çevrede yaşamaları için çaba harcıyoruz. Sağlıklı hayatların, ancak sağlıklı kentlerde mümkün olabileceğine inananlardanım. Kentimizde, tüm bireylerin sağlık, mutluluk ve refah içerisinde yaşamlarını sürdürmelerinin çaba ve gayreti içerisindeyiz.

Biliyoruz ki, ülkemizde ve dünyada, ölüm nedenleri arasında ilk sırada, kalp ve damar hastalıkları geliyor. Türk Kalp Vakfı, kalp ve damar hastalıkları konusunda farkındalık oluşturulması ve vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi noktasında, uzun yıllardır, çok kıymetli çalışmalar yürütüyor. Bu yıl 32’incisi düzenlenecek Kalp Sağlığı Haftası’nda biz de Türk Kalp Vakfı’nın yanında olacağız.

Kalp damar hastalıkları, ölümcül olmakla beraber önlenebilir hastalıklar arasında yer alıyor. Kurumlar arasında gerçekleştirilecek koordineli ve uyumlu çalışmaların, risk faktörlerini azaltılmada etkili olacağını düşünüyorum. Sağlıklı beslenme, fiziksel hareketliliğin özendirilmesi, tütün ve tuz tüketiminin azaltılması gibi uygulamalar, tüm sektörlerin katılımını gerektirmekte olup aynı zamanda kalp sağlığımızın korunmasına da katkı sağlayacaktır.

“Sağlıklı insan, sağlıklı toplum’’ hedefiyle, İBB Sağlık Daire Başkanlığı Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğümüz bünyesinde koruyucu, önleyici, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini İstanbullulara ulaştırıyoruz.

Metropol yaşamının insanların üzerine yüklediği olumsuz etkenler ve stresle baş etmeleri amacıyla Psikolojik Danışmanlık Merkezleri ile Psikoterapi Merkezleri’nde psikolojik ve psikiyatrik danışmanlık hizmetleri sunuyoruz.

Kalp ve damar hastalıklarının sebepleri arasında yer alan diyabet, obezite, anksiyete, depresyon etkenlerine yönelik olarak merkezlerimizde risk taramaları ve danışmanlık hizmetleri sağlıyoruz. Ayrıca özellikle farkındalığı artırıcı ve davranış değişikliği hedeflediğimiz eğitim faaliyetlerini İBB Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü İSADEM (Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezleri) çatısı altında sunuyoruz. Bu kapsamda bireylerin sağlığını koruma, geliştirme, olumlu sağlık davranışı kazandırma ve kendi sağlığı ile ilgili sorumluluk alma becerisini zenginleştirmelerini hedefliyoruz. Bu amaçla beden, ruh, sosyal ve çevre sağlığı konularında grup eğitimi, bireysel danışmanlık, tarama hizmetleri veriyoruz.

İstanbulluların fiziksel hareketliliğini artırmak amacıyla, şehrimize parklar, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve kapalı ve açık spor kompleksleri kazandırıyoruz. Pasif yeşil alanları, doğal yaşam ortamlarına zarar vermeden, kontrollü bir şekilde aktif yeşil alan haline getiriyoruz. Kemerburgaz Kent Ormanı’nı kısa sürede tamamlayarak hizmete aldık. Hacıosman Korusu’nu 19 Mayıs’ta hizmete açacağız. Tuzla Yaşam Vadisi Projemiz devam ediyor.

Toplumsal bilincin artırılmasında, eşitlikçi ve katılımcı ilerlemede sivil toplum kuruluşlarının önemi yadsınamaz. Türk Kalp Vakfı’na da kalp sağlığımız alanında yaptığı çalışmaları ve sağlıklı nesiller oluşmasına katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. 32. Kalp Sağlığı Haftası’nın, daha bilinçli ve sağlıklı toplum oluşturulmasına önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum.

Ekrem İmamoğlu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı