SAĞLIĞIMIZI HASTALANMADAN KORUYALIM

Kalp ve Damar hastalıkları dünyada ölüm oranının en yüksek olduğu hastalıklardandır. Bu nedenle kalbimiz, sağlığına en çok dikkat etmemiz gereken organlardan biridir. Bütün vatandaşlarımız bunun bilincinde olmalı ve hem kalp sağlığını hem de vücut sağlığını korumalıdır. Biz İl Sağlık Müdürlüğü olarak vatandaşlarımıza daha hastalanmadan sağlığını koruması gerektiğini; bunun içinde birinci basamak olan aile hekimlerine gitmelerini tavsiye ediyoruz.

Sağlıkta Dönüşüm programı ile birçok ülkenin uzun yıllarda yapamayacağı gelişimi ve ilerlemeyi 15 yıl içerisinde başardık. Bunu başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri ve sağlık çalışanlarının özverisi sayesinde yaptık. Ülkemiz şu an dünyada yapılan bütün tıbbi müdahaleleri yapabilecek kapasitede ve daha da ileri seviyeye geçiyoruz. Hastanın sağlıkçıya ulaşılabilirliğinin artması, kanser tarama testlerini ücretsiz olarak yaptırabilmesi Sağlıkta Dönüşüm programı ile ulaşılmak istenen başarının birer örneğidir. Ayrıca kanser taramaları ile birlikte okullarda çocuklarımızı tarayarak kalp hastalıkları da dâhil olmak üzere hastalıkların erken teşhisi için önemli adımlar atmış durumdayız.

Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan kalbin sağlığını daha kaliteli bir yaşam için korumalıyız. Bu nedenle kalp sağlığına dikkat çeken Türk Kalp Vakfı’na teşekkürlerimi iletiyorum.

Prof. Dr. Kemal Memişoğlu
İstanbul İl Sağlık Müdürü