TÜRK KALP VAKFI UYARIYOR

Futbol ve diğer spor branşlarındaki tüm sporcular, düzenli olarak doktor kontrollerini yapmalarına rağmen bazen çok ciddi sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır.

“Avrupa Futbol Şampiyonası” gibi son derece heyecanlı ve stres dolu bir spor müsabakasında, Danimarkalı oyuncu Christian Eriksen’ın maç esnasında kalbinin durması herkesi çok üzmüş, yapılan başarılı kalp masajı ve tıbbi müdahale sonunda hayati tehlikenin ortadan kalkması ile yüreklere su serpilmiştir.

Maalesef yine acı bir tecrübe ile kalp sağlığımızın ne kadar önemli olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Türk Kalp Vakfı olarak, büyük oranda tedavi edilebilir, erken teşhis ve tedavi ile önlenebilir olan kalp ve damar hastalıkları ile ilgili, çok yönlü olarak ele aldığımız bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarımızla halkımızın hasta olmadan önlem almalarını her fırsatta tavsiye ediyoruz.

Kalp sağlığına, daha anne karnından başlayarak önem verilmesi gerektiği ve bu konuda anne adaylarının ve ailelerin bilinçlendirilmesi için gerçekleştirdiği konferanslar ve eğitim seminerlerinde sağlıklı beslenme ve sporun önemini vurgulayan Türk Kalp Vakfı, sporcu kalp sağlığının da ayrı bir platformda ele alınması gereken önemli bir konu olduğunun altını çizmektedir.

Hangi sporları yapmanın daha uygun olacağına, mutlaka sağlık kontrollerinden sonra doktorumuza danışarak karar verilmeli ve ona göre bir egzersiz programı belirlemeliyiz.

Kardiyoloji ve kalp-damar sağlığında bilinç oluşturarak, bu konuda koruyucu hekimlik sağlayarak, halkımızı bilgilendirerek ve ayrıca tedavi hizmetleri sunarak Şişli’de bulunan Tıp Merkezi ve Laboratuvarıyla kalp damar hastalıkları konusunda halkımıza klinik hizmetleri vererek çalışmalarını sürdüren Türk Kalp Vakfı olarak, genç futbolcuya geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağlıklı ve iyi kalpli yarınlar diliyoruz.

Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Serdar Fak, konuyla ilgili çok önemli açıklamalar bulundu.

Euro 2020 Danimarka-Finlandiya karşılaşmasında Danimarkalı milli futbolcu Christian Eriksen sahada yüz milyonlarca insanın tanıklığında bilincini kaybederek yere yığıldı.

Saha içinde otomatik elektroşok cihazıyla müdahale ve kalp masajı sayesinde yaşama geri döndürülebildi. Tıbbın bu başarısıyla milli futbolcunun hayatta kalması elbette herkesi çok sevindirdi.

Bu durum ani ölümlere karşı toplum olarak hazırlıklı olmamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır:

1. Ani ölümler çok büyük oranda kalp damar hastalıkları ile ilgilidir ve kalp ritim bozuklukları ile gelişir.

2. Spor ve kültür kompleksleri başta olmak üzere, alışveriş merkezleri, metro istasyonları, havaalanları gibi kalabalık mekan ve meydanlarda en fazla 3 dk içinde erişilebilecek otomatik defibrilatör elektroşok cihazları bulundurulmalıdır.

3. Bu cihazlar ilkokul çağındaki çocukların kullanabileceği akıllı cihazlardır. Kullanımı basittir. Ani kalp durması gibi hallerde çoğunlukla otomatik teşhis ve tedavi uygular. Hayat kurtarır.

4. Toplumumuzda okullardan başlayarak etkin acil ve ilk yardım eğitimi yaygınlaştırılmalıdır.

5. Ani ölümler en çok, bilinen veya gizli kalp hastalarında olmaktadır. Kalp hastalığının erken teşhisi için kişiler gereken düzenli kontrollerini yaptırmalıdır.

6. Kalp ve damar sağlığını korumak için daha etkin toplumsal önlemler alınmalıdır. Kalp hastalıklarının önlenmesiyle toplumda ani ölüm riskinin de azaldığı kanıtlanmıştır.