Türk Kalp Vakfı’nın Paydaşlarından Olduğu Üniversite Projesi Uluslararası Destek kazandı!

Türk Kalp Vakfı ve Marmara Üniversitesi Hipertansiyon ve Ateroskleroz Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (HİPAM) arasında, 17.04.2017 tarihinde imzalanan protokolden sonra yapılan çalışmalarla geliştirilen proje, Pfizer Global' in 50.000 Dolarlık Proje Desteğini Kazandı!

Türk Kalp Vakfı’nın da paydaş olduğu, Istanbul Bakım Evlerindeki Yüksek Riskli Hastalarda Atriyal Fibrilasyonun İnternet Tabanlı Akıllı Sistemler ile Erken Tanısı ve Hasta Farkındalığı isimli projede, yaygın görülen kalp ritim bozukluklarına karşı toplumda farkındalığın artırılması ve ritim bozukluğunun daha erken tanınmasını hedefleniyor.

Marmara Üniversitesi HİPAM tarafından koordine edilecek projenin yazarları arasında Vakfımız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ali Serdar Fak ile Mütevelli Heyet Üyemiz Prof. Dr. Bülent Görenek de bulunmakta. Ayrıca, Kadıköy Belediyesi de proje paydaşları arasında yer almakta.

Proje hakkında bilgi veren Vakfımız Başkan Yardımcısı ve M.Ü. HİPAM Müdürü ve proje lideri Prof. Dr. Ali Serdar Fak; projenin esas hedefinin "Atriyal Fibrilasyon" olarak adlandırılan ve uygun şekilde tedavi edilmezse felce (inmeye) sebep olabilen kalp ritim bozukluğunun erken tanınmasını ve riskli hastalarda bu konuda farkındalığın artırılması olduğunu söyledi.

Atriyal fibrilasyon adı verilen aritmi özellikle 65 yaş üzerinde ve hipertansiyonu veya kalp hastalığı olan kişilerde sık görülmekte ve uygun tedavi edilmediği takdirde felce (inmeye) neden olabilmekte.

Bu projede internet tabanlı akıllı ritim takip sistemi kullanılacak ve klinik yararı test edilecek. Ayrıca hasta ve hasta yakınları ile hem yüz yüze hem de internet üzerinden ve aplikasyonlarla aritmi ve belirtileri hakkında paylaşımlar ve eğitim etkilikleri gerçekleştirilecek.

Proje ülkemizde, bir sivil toplum kuruluşu olan Türk Kalp Vakfı, üniversite ve belediye ortaklığında geliştirilen, yeni teknolojilerin test edileceği bir proje olarak ayrıca dikkat çekmekte.