ŞEHİRDEKİ ÇOCUKLAR PROJESİ FİNAL BASIN TOPLANTISI

Dünyanın ve özellikle Türkiye’nin rekor seviyede en fazla ölüme sebebiyet veren sağlık meselesi olan kalp damar hastalıkları konusundaki farkındalık yaratma çalışmaları ile ülkemizin önde gelen Sivil Toplum Örgütleri arasında yer alan Türk Kalp Vakfı, ölümlerin asgariye indirilmesi yolunda insanlarımızı motive etme, bilinçlendirme ve uyarma görevini, 42 yıldır ulusal ve uluslararası arenada yoğun bir şekilde sürdürerek başarıyla yerine getirmektedir.

Türk Kalp Vakfı tarafından yürütülen "Şehirdeki Çocuklar" projesinin ana hedefi Büyükşehirlerin düşük gelirli semtlerinde yaşayan 07-12 yaş grubundaki çocukların fiziksel aktiviteye erişimini arttırmak ve fiziksel aktivite konusundaki farkındalıklarını arttırmaktır.

Erken yaşlarda sağlıklı alışkanlıklar edinmek, bir ömür boyunca sağlıklı kalmak için elzemdir. Büyük bir şehirde aktif olmak zor olabilmektedir; işte tam da bu nedenle programımız, düşük gelirli kentsel mahallelerde yaşayan (07-12 yaş arası) çocukları ve gençleri fiziksel aktivite seviyelerini arttırmak üzere teşvik etmek için özel olarak tasarlanmıştır. 

Projenin özel amacı ise; çocukları fiziksel aktivite ve daha hareketli olmaları konusunda gerek motivasyon gerek başta futbol olmak üzere spor yoluyla pratik imkânlar ile teşvik etmek ya da günlük yaşamlarındaki alışkanlıklarında değişiklikler yapma konusunda bu çocukları ikna etmek olacaktır.

Pilot bölge olarak seçilen Şişli İlçesindeki kenar mahallerdeki okullarda, geçtiğimiz yıl başlanan ve bu yıl Mart Ayı ortasında tamamlanan bu projenin sonuçlarının basın kanalıyla, kamuoyu ile paylaşıldığı toplantıda, Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven, UEFA Onursal Başkanı Şenes Erzik, Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Onursal Başkan Çetin Yıldırımakın, Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mücahit Yentür, Türk Kalp Vakfı Çocuk Kardiyoloji Merkezi Direktörü Prof. Dr. Türkan Ertuğrul, Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Oktay Duran, Türkiye Futbol Federasyonu Üyesi ve Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Düşmez, Doğan Haber Ajansı Spor Müdürü Faik Gürses’in konuşmalarıyla gerçekleşti.

Türk Kalp Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Güven; “Sonuç olarak, Şehirdeki Çocuklar Projesi bize şehirlerin çeşitli nedenlerle aldığı göçler, büyük şehirlerdeki yatay ve dikey yerleşimlerin artması sonucu yeşil alanların azalması neticesinde çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli oyun alanlarının kalmadığını görüyoruz.

Bu sorunun zamanla psikolojik sorunları da beraberinde getirmesi ile birlikte çocuklarımızın üstündeki etkileri ve tahribatı da çok fazla olmaktadır.

Oyun alanlarının ve imkânların yeterli olmaması onları evlerde TV’lerin ve internetin başına kilitlemesine sebep olduğunu hepimiz üzülerek görüyoruz.

Bu hareketsizlik neticesinde, çocuklarımız maalesef bazı sağlık ve psikolojik sorunlar ile tanışıyorlar.

Bu hastalıkların başında da fiziksel aktivite eksikliğine bağlı olarak genç yaşta kalp ve damar hastalıkları ortaya çıkmaktadır.

Türk Kalp Vakfı bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak, bu çalışmanın sonuçlarını devletimizin her kademesine ve bazı büyük belediyelerimize göndererek bu konuda da farkındalık yaratma çalışmalarını sürdürecektir.

Çağrıldığımız her yere de giderek bu sorunu anlatmaya devam edeceğiz”  dedi.

Türk Kalp Vakfı Çocuk Kardiyoloji Direktörü Prof. Dr. Türkan Ertuğrul, “çocukluktan itibaren kazanılan en güzel alışkanlık fiziksel aktivitedir” dedi.  Düzenli spor yapmanın,    eklem bağlarını ve kasları güçlendirdiği, kemiklerde mineralizasyonu artırdığı,    büyümeye, boy uzamasına olumlu etki yaptığını, aşırı kilo almayı ve obesiteyi önlediğini ifade etti.

Türk Kalp Vakfı Onursal Başkanı Çetin Yıldırımakın; Dünya Kalp Federasyonu ve UEFA’nın Şehirdeki Çocuklar gibi önemli bir projenin Türk Kalp Vakfı tarafından başarıyla yürütüldüğünü ve Türkiye için gerekli olduğunu ifade etti.

UEFA Onursal Başkanı Şenes Erzik; oyun alanlarının yok olduğunu, sokakta oynanan yerlerin kalmadığının altını çizerek, “bizim zamanımızda, mahallerde, sokaklarda oyun oynardık, artık o yerler maalesef yok. Bu proje bana uzun yıllar evvel, o yıllar Başkanlığını yaptığım UEFA’nın okullara verdiği halı sahaları, basketbol ve voleybol sahları ile ilgili projesini hatırlattı. Türk Kalp Vakfı’nı bu güzel projeyi başarıyla yürüttüğü ve tamamladığı için kutluyorum” dedi. 

Şişli Kaymakamı İdris Akbıyık; Türk Kalp Vakfı’nı ve kalp damar hastalıklarına farkındalık yaratma çalışmalarını yakından takip ettiklerini, bu güzel ve anlamlı proje için tüm yetkilileri kutladığını sözlerine ekledi.

Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü; Türk Kalp Vakfı ile daima işbirliği içinde olduklarını, çalışmalarını desteklediklerini ifade ederken, bu proje için Şişli Belediyesi olarak üzerlerine düşen görevleri yerine getireceklerini ancak, büyük bir sorun olan yeşil ve oyun sahaları olabilecek alanların giderek yok olması gibi bir acı gerçekle karşı karşıya kaldıklarının da altını çizdi.

Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürü Mücahit Yentür; Bu projeye inanarak destek verdiklerini, Türk Kalp Vakfı’nı ön ayak olduğundan dolayı tebrik ettiklerini ifade ederken, çocukların rahat ve güvenilir bir şekilde oyun oynamaları ve fiziksel aktivite yapabilmeleri için, okul saatleri dışında da okulların bahçelerini açacaklarını sözlerine ekledi.

Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Oktay Duran, spor ve fiziksel aktiviteyi teşvik eden bu proje için Türk Kalp Vakfı’nı kutlarken, “geleceğimizin tek emanetçileri çocuklarımızın daha sağlıklı ve daha iyi bireyler olmaları için, spor yapmanın önemli bir yer teşkil ettiğini belirtti.

Türkiye Futbol Federasyonu Üyesi ve Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Düşmez, eskiden sokakta oyun oynadıklarını, sadece futbol değil, her türlü fiziksel hareketi barındıran oyunlar oynadıklarını dile getirirken, sporun insanı daha analitik düşünmeye ittiğini, sosyal yaşantısında, iş yaşantısında daha başarılı olmasına vesile olduğunu düşündüğünü, böylelikle sağlıklı bireylerin olduğu bir dünyada yaşama şansı yakalayabileceğimizi ifade etti.

Doğan Haber Ajansı Spor Müdürü Faik Gürses; spor ve oyun alanlarının giderek azaldığını ve maalesef yok olma aşamasına girmesinin büyük üzüntüsünü vurgularken, daha bilinçli ebevenyler ve dolasıyla daha sağlıklı bir gençlik yetiştirmenin önemine değindi.

Ünlü sunucu ve oyuncu Murat Başoğlu’nun sunduğu basın toplantısının sonunda, emeği geçen kişi ve kuruluşlara birer teşekkür plaketi takdim edildi.