Atriyum Fibrilasyonunu Tespit Eden ve Kan Oksijenini Ölçen Saatler

Son yıllarda kullanılan bazı akıllı saatler ile özellikle nadir bulgu veren, sık olmayan çarpıntıların tespitinde iyi neticeler alınmaya başlandı. Geçen yıl yayınlanan “ Apple Heart Study” sonuçları oldukça dikkat çekici oldu.

Bir ay önce yayınlanan Avrupa Kardiyoloji Derneği kılavuzu bazı akıllı saatlerin “atriyum fibrilasyonu” denen ritim bozukluğunu tespit etmede olumlu sonuçlar verdiğinin altını çiziyor.

Bu cihazlar  “atriyum fibrilasyonu”nu % 90’nın üzerinde özgüllük ve duyarlılıkla tanınabiliyor. Gerekli durumlarda ileri tetkiklerin yapılması konusunda yol gösteriyor.

Akıllı saatlerin tabi ki en önemli avantajı hastanın sürekli yanında taşıması ve çarpıntıyı olduğu anda tespit edilebilmeleri.

Teknoloji geliştikçe bu tür cihazlarla çok daha iyi neticeler alınacağını düşünüyorum. Nitekim bazı saatlerin yeni jenerasyonları ile sadece EKG ile “atriyum fibrilasyonu” nu yakalayabilmek değil, kandaki oksijen düzeyini değerlendirmek de mümkün hale geldi.

Bunlar gerçekten heyecan verici gelişmeler. Zaman içinde taşınabilir veya giyilebilir teknolojiler daha pek çok konuda biz hekimlere yardımcı olacak gibi duruyor.