Sponsorluk

10 Haziran 1975 tarihinde kurulmuş olan Türk Kalp Vakfı; 1995 yılından beri 26 ülkeden 33 üyesi bulunan Avrupa Kalp Birliği, 2001 yılından beri de 100’ü aşkın ülkeden 200 üyesi bulunan Dünya Kalp Federasyonun resmi üyesidir.

Dünyanın ve özellikle Türkiye’nin rekor seviyede en fazla ölüme sebebiyet veren sağlık meselesi olan kalp damar hastalıkları konusundaki farkındalık yaratma çalışmaları ile ülkemizin Sivil Toplum Örgütleri arasında yer alan Türk Kalp Vakfı, ölümlerin asgariye indirilmesi yolunda insanlarımızı motive etme, bilinçlendirme ve uyarma görevini, ulusal ve uluslararası alanda yoğun bir şekilde sürdürmektedir.

Ayrıca, Şişli 19 Mayıs Cad. No. 8, İstanbul adresinde bulunan Vakfımız, SGK kapsamında olan ve/veya muhtaç olan hastalara erken tanı noktasında hizmet vermekte ve toplumsal bilinç yaratma görevini uygulama ile birleştirmektedir.

Kalp Haftalarını ve sporun sağlığımızda ne kadar önemli olduğunu vurgulamak amacıyla Uluslararası Tenis Turnuvasını ülke gündemine oturtan, Dünya Kalp Günü ve daha birçok konferans ve eğitici, bilinçlendirici, bilgilendirici organizasyonlar yapan Türk Kalp Vakfı bu yıl da bu çalışmalarını artırarak halka mesajlarını vermeye devam ediyor.

Birbirinden değerli birçok hanımefendiden oluşan Türk Kalp Vakfı İcra Kurulu, büyük özveri ile maddi ve manevi desteklerini esirgemeden kalp hastalıklarına dikkat çekebilmek ve de Vakıf yararına olabilecek birbirinden güzel çalışmalar gerçekleştirmekte olup, gelen bağışlarla sağlık okulları öğrencilerine burs yardımları yapılmakta, yeni cihazların alınmasına destekte olunmakta, maddi yönü zayıf olan yetişkin ve çocuklara yardım etmektedir.

Büyük can ve ağır ekonomik kayıplara sebep olan kalp damar hastalıkları ile mücadelenin en hızlı ve en etkili yolunun kronik hastalıkların semptomları görülmeden önlem almaları ve bu hastalığa karşı halkımızı uyarmak ve bilinçlendirmekten geçmektedir.

Vakfımız, insanlarımıza hastalanmadan kalp damar sağlıklarına dikkat etmeleri gerektiğini vurgulayan çok çeşitli, sağlık, sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenleyerek bilinçlendirme çalışmaları yapmaktadır.

Bu bağlamda; gezici sağlık ekipleri, İl Sağlık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ile İlköğretim Okullarındaki çocuklarımıza, kalp ve damar muayenesi, teşhisi ve tedavisini içeren ücretsiz sağlık taramaları yapmıştır.

Vakfımız aynı zamanda belediye ve muhtarlıklarla beraber, İstanbul içi ve dışında olmak üzere, özellikle gelir düzeyi düşük semtlerde de sağlık taramalarını yapmış olup halkımız nezdinde kabul görmüş, son derece güvenilir bir kurum olabilme şansını yakalamıştır. 1989 – 2010 yılları arasında; 304.721 ilköğretim öğrencisi, 28962 de gelir düzeyi düşük semtlerdeki kişilerin kalp sağlığı kontrolündeki ilk adımlarının atılması sağlanmıştır.

UEFA’nın, Vakfımızın resmi üyesi olduğu, merkezi İsviçre’de bulunan Dünya Kalp Federasyonu ile birlikte başlattıkları ve Türkiye ayağı için Vakfımıza teklif edilen "Şehirdeki Çocuklar" projesi, pilot bölge olarak seçilen İstanbul Şişli Bölgesindeki okullarda, 2016 yılında başlamış ve Mart 2017 ayı ortasında tamamlanmıştır.

Sonuç olarak, Şehirdeki Çocuklar Projesi bize şehirlerin çeşitli nedenlerle aldığı göçler, büyük şehirlerdeki yatay ve dikey yerleşimlerin artması sonucu yeşil alanların azalması neticesinde, çocuklarımızın sağlıklı ve güvenli oyun alanlarının kalmadığını gösteriyor.

Devletten hiçbir maddi yardım almadan, bugüne kadar gelen Vakfımızın tek dayanağı hayırsever kurum, kuruluşlar ile vatandaşlarımızdan gelen bağış ve desteklerdir.

Yazılı ve görsel basında ilgi gören Türk Kalp Vakfı etkinlikleri ve davetlerini siz saygıdeğer kurumunuzun destekleri ile yapabilmek Vakıf çalışmalarımıza büyük güç katacaktır.