Diabet koroner kalp hastalığının oluşmasında çok önemli rol oynayan bir hastalıktır. Çünkü tüm atardamar Sistemi üzerinde yıkıcı etkisi vardır.

(Kalp, beyin, göz, böbrek, bacak damarları) olumsuz etkiler çok yüksek olmayan kan şekeri değerleri ile de oluşur. Kan yağlarının (kolesterolün özellikle kötü kolesterol denilen LDL kolesterolün, trigliseridin) yüksekliği kalp damarları üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

-Hipertansiyon vücuttaki tüm atardamarlar üzerinde olduğu gibi koroner arterler üzerinde de olumsuz etki yapmaktadır. Bu nedenle önemle kontrol ve tedavisi gerekir.

-Sigara tüm diğer organların üzerinde olduğu gibi (özellikle akciğerlerin) kalp için de çok zararlıdır. Sigaranın olumsuz etkisi özellikle kadınlarda daha fazla olmaktadır. Buna ek olarak sigara içenlerde ameliyat sonrası iyileşme sürecinin daha uzun olduğu bilinmektedir.

-Kilo: Son yıllarda tüm dünyada problem olmaya başlayan şişmanlık kalp hastalıklarının oluşmasında da etkili rol oynamaktadır. Hem kalbin yükünü artırarak hem de diğer risk faktörlerinin oluşmasına katkı yaparak sorun yaratmaktadır. Örneğin hipertansiyon oluşumunda, diabet gelişmesinde, kan yağlarının yükselmesinde etkisi vardır.

Özellikle bel çevresinde toplanan yağ diabet, hipertansiyon ve kan yağlarının yüksekliği ile karakterize olan Metabolik Sendroma neden olmaktadır. Bu arada tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de beslenme alışkanlıklarının değişmesi şişmanlığın bir sağlık sorunu haline gelmesine neden olmuştur. Hareketsiz yaşam, televizyon ya da bilgisayar ekranı karşısında geçirilen uzun saatler, ağız tadı ağır basan beslenme tarzı ve bu tarzı kamçılayan reklamların artışı küçük yaşlardan başlayan bir obezite sorununa yol açmaktadır. Günümüzde ülkemizde 10 çocuktan birinin obez olduğu bildirilmiştir.

-Stres: Günümüzün başbelası birçok sistem hastalığının oluşmasında etkili olduğu gibi kalp hastalıklarının oluşmasında da çok etkili baş edilmesi en güç risk faktörüdür.

-Alkol: Aşırı olmayan alkol stresin azaltılmasında yardımcı olacağı için rahatlatıcı olabilir. Ancak içki sofralarının vazgeçilmezi mezeler, kuruyemişler ve tiryakilerde sigara içkinin vermiş olduğu rahatlıkla fazla tüketildiğinde zararlı bir süreç başlar. Ayrıca alkolün kalp adelesinde yapmış olduğu tahribata bağlı olan Kardiyomiyopati denilen bir kalp hastalığı da vardır.
Devam edecektir.