Dünya Sigarasız Günü

Uzun ve sağlıklı yaşamak için her şeyden önce kalbimizin düzenli çalışması gerekmektedir. Dünya sağlık Örgütü (WHO)nün, tüm dünya üzerinden topladığı verilerin değerlendirmesine göre; 10 ölüm nedeninin ilki “sigara bağımlılığıdır.” Yetersiz, dengesiz, yanlış, aşırı beslenme ise ikinci sıradadır. Tütün ve tütün ürünlerini kullananlar, sigara bağımlıları her şeyden önce kalplerine ve damarlarına zarar vermektedirler.

Dünyada ve Ülkemizde; Kalp krizi artık yirmili yaşlara inmiştir. Bu inişe sigara bağımlılığı öncülük etmektedir. Aşırı ve yanlış beslenme, genetik yapı, yoğun stres, hareketsizlik vb. arkadan gelmektedir. Kalp ve damar hastalıklarının en büyük düşmanı sigaradır. Yazık ki sigara bağımlılarının oranı tüm geri kalmış toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de günden güne artmaktadır. Bağımlı olan kadınların oranı, erkeklere yakın bulunmuştur.  

Sigara kutularının üzerine bir göz atalım. Yazılanları okuyalım. Bir saniye düşünelim kibriti, çakmağı yakmadan önce. Üzerine; öldürür. Kalp krizine neden olur. Felç yapar. Kısırlık yapar.  Kanser yapar. Açık bir dille ve kutunun yarısı kadar bir yere, büyük yazılarla yazılmış uyarılar şaka değil, gerçeğin ta kendisi.