Egzersiz ve kalp

Türk Kalp Vakfı Doktoru Doç. Dr. Emrah Binak öneriyor…

Kalp sağlığı için faydalı egzersiz çeşidi “aerobik” egzersizdir. Yani vücudun hareket ettiği, yürüyüş, jogging, koşu, bisiklet, yüzme gibi. Haftada en az 5 gün, en az 30 dakika yani haftada en az 150 dakika egzersiz yapılmalıdır. Egzersizin temposunu yaş, genel durum ve fiziksel kondisyon belirler.  Kalp hızı (nabız sayısı) bu konuda önemli bir kılavuzdur.

Kalp sağlığı için orta yoğunlukta egzersiz önerilmektedir.  Hesap şöyle yapılır: 220-yaş=maksimal kalp hızı. Örneğin 60 yaşında bir kişinin maksimal kalp hızı 220-60=160/dk dır. Orta yoğunlukta egzersiz maksimal kalp hızının %50-70 ‘i ile yapılandır: yani: 160x0.5=80/dk 160x0.7=112/dk. Bu durumda 60 yaşında bir kişi egzersiz yaparken hedef kalp hızı 80-112/dk arasında olmalıdır. 

Eğer spor yaparken nabız sayılamıyorsa kişinin spor yaparken rahatça konuşabiliyor olması kriter alınır. Kişi rahat konuşamıyorsa egzersiz düzeyini azaltmak gerekir. Spora alışkın, formda kişiler maksimal kalp hızının %80 ine kadar çıkabilirler.

Not: Bu öneriler sağlıklı bireyler için geçerlidir. Kalp hastası olan kişilerin mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.