Kalp Çarpıntılarını İhmal Etmeyiniz

Günümüzde çarpıntı şikayeti sıklıkla görülüyor. Hem ciddi hem ciddi olmayan çarpıntıların hepsini bir araya topladığımız zaman hastalarımızın oldukça önemli bir oranda çarpıntıdan şikayet ettiğini görüyoruz.

Kulakçıklardan kaynaklananlar, biraz daha masum dediğimiz çarpıntılar.

Kulakçıklarda olan çarpıntılarda özellikle bir kısmının beyne pıhtı atma olasılığı var.

Kalbin alt kısmından ya da karıncıklarından kaynaklanan çarpıntılar ölüme kadar varan sonuçlar doğurabiliyor. Bu çarpıntılar zamanında tedavi edilmezlerse ani ölümler meydana gelebilir.

Çarpıntı tedavisinde ilk planda ilaçlar önemli ama ilaçlarla ilgili önemli sıkıntılarımız var. Çarpıntıların hepsini ilaçların baskıladığını söyleyebilmemiz mümkün değil. Belli bir süre işler iyi gidiyor ama daha sonra çarpıntının yinelendiğini görüyoruz. Onun için bazı hastalarda son yöntemlerle haritalama yapıp çarpıntı odağını radyo dalgaları ile yakma ya da dondurma işlemi yapıyoruz.

Çarpıntı ilk defa olduğu zaman mutlaka hekime gitmek lazım. Çarpıntı her zaman kalp açısından kötü bir şeye delalet etmeyebilir.

Kansızlık, guatr, enfeksiyonlar da çarpıntı yapabiliyor. Buna karar verecek olan hekiminizdir. Eğer hekiminiz bunları değerlendirmiş, ciddi bir çarpıntı olmadığına karar vermişse her çarpıntıda doktora gitmeye gerek yok. Önemli olan rahatsızlığın adının konulmasıdır.