Şeker Düşman, Kolesterol Dost Değildir

Şeker Düşman, Kolesterol Dost Değildir | Türk Kalp Vakfı

Kalp hastalıkları günümüzde ölümlerin en sık nedenidir. Özelikle ‘Kalp Krizi’ çağımızın hastalığı olup gelişmiş teknolojik imkânlara rağmen hala kötü sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. 

Kalp hastalıklarından korunmada diyet ve beslenme alışkanlıkları son derece önemlidir. Kalp damar hastalığı olan bir kişinin beslenmesine mutlaka dikkat etmesi gereklidir. Bu tür kişilere önerimiz; haftada en az 2 kez balık yemeleri, kırmız eti az tüketmeleri, katı yağlardan uzak kalıp, meyve, sebze, kuru baklagil ağırlıklı bir beslenmeye yönelmeleridir.

Maalesef zaman zaman kolesterolün kalp sağlığı açısından önemli olmadığı yönünde beyanları basından izlemekteyiz. Hastalarımıza bu tür bu tür söylemlere kulak asmamalarını özellikle öneriyorum. Çünkü kolesterol yüksekliğinin koroner arter hastalığı gelişimini tetikleyen ön önemli faktörlerden biri olduğu pek çok çalışmada gösterilmiştir. 

Tabi ki şeker (karbonhidrat) tüketimini de sınırlandırmak gereklidir. 

Ancak şekeri bir düşman, yağlı yiyecekleri ve kolesterolü bir kalp dostu olarak sunmak son derece yanlıştır. Hastalarınız hem şeker (karbonhidrat) hem yağ tüketimini mümkün olduğu kadar azaltmalıdırlar. 

Kalp hastaları yemeklerinde katı yağlar yerine sıvı yağlar (zeytinyağı, ayçiçek yağı, fındık yağı vb.) tercih etmelidirler. Bunlar tüm bilimsel otoritelerce ifade edilen gerçeklerdir.

Ayrıca yine bazı söylemlerin etkisinde kalan hastalarımızın maalesef kolesterol ilaçlarını bıraktıklarına şahit olmaktayız. Bu tür yaklaşımlar ne yazık ki hastalarımızın sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bugün için kolesterol düşürücü ilaçların hekimin uygun gördüğü durumlarda kullanılmasının kalp krizi riskini azalttığını bilmekteyiz. Bu çok sayıda çalışma ile ortaya konulmuş, bilimsel kitaplarda, dergilerde ve ders kitaplarında yer bulmuş bir gerçektir. Bu bakımdan hastalarımızdan bazı duyumların etkisinde kalarak kolesterol ilaçlarını bırakmamalarını önemle istiyoruz.