Sinovac aşısı olanlar 3. aşıyı Biontech olsun mu? Kalp hastaları Biontech aşısı olabilir mi?


Bugünkü bilgilerimize göre kalp hastalarında, kalp yetersizliği olanlarda, perikardit geçirmiş olanlarda, kalp pili olanlarda, hipertansiyonu olanlarda veya yaşlı kişilerde Biontech aşısının daha fazla yan etkisi olduğuna ilişkin bulgu yoktur. Diğer yandan mutasyon sonucu ortaya çıkan Delta varyantına karşı Sinovac aşısının yeterince koruyucu olmadığını görmekteyiz. Önümüzdeki dönemde, özellikle sonbahar aylarından itibaren dünyadaki vakaların çoğunun Delta varyantı ile olacağı beklenmektedir. Bu sebeple daha fazla risk altında olan yaşlılarımızın, kalp hastalarımızın 3.doz aşılarını Biontech ile yaptırmalarını öneririz.

Ülkemizde öneriler özetle aşağıdaki gibidir:
İki doz Sinovac aşısı olanlar üzerinden en az 3 ay geçtiyse, Biontech aşısı yaptırabilir.
Covid hastalığı geçirenler üzerinden en az 3 ay geçtiyse Biontech aşısı yaptırabilir.
Daha önce Biontech aşısı olanların 1 yıl koruyuculuğu olduğu tahmin ediliyor. Bu kişiler Delta varyantına karşı da korunaklı olduğundan tekrar 3.doz aşı yaptırmalarına gerek yoktur.
Tekrar belirtmekte yarar var, kalp hastalarında ve yaşlılarda Biontech aşısının daha fazla yan etkisi olduğuna ilişkin veri yoktur ve aşı olmalarında bir engel bulunmamaktadır.

Covid aşısı olunca kalp ilaçlarına devam edilmeli mi?
Evet, Covid aşısı sonrası düzenli alınan tüm hipertansiyon ve kalp ilaçlarına devam edilmelidir. Bu ilaçların Covid aşısı ile bilinen olumsuz bir etkileşimi yoktur.

Covid aşısından sonra ateş çıkarsa ne yapmalı ?
Her aşıdan sonra vücut sıcaklığı (ateş) yükselebilir, bu doğal bir reaksiyondur. Bazı kişilerde ateş daha fazla yükselebilir. Bol sıvı, özellikle bol su içilmelidir. Sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir. Ateş yükseldiğinde ateş düşürücü basit ilaçlar alınabilir. Bu ilaçlar parasetamol grubu ilaçlardır (parol, minoset vb). İçeriğinde kafein olmayan ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçları tercih etmenizde yarar var. Karaciğer sorunu olmayan erişkin kişiler 500 mg lık bu tabletlerden günde 6 saat ara ile 4 tane alabilir. Aşıya bağlı ateş 24-48 saat içerisinde düşer. Covid aşısından sonra kol ağrısı olabilir, iğne yerinde şişlik, kızarıklık olabilir, bir kaç günde tüm bunlar geçmesi beklenir; endişe etmeyin.

Covid aşısından sonra alkol alınabilir mi?
En çok sorulan sorulardan birisi budur. Covid aşısından sonra alkol almanın tıbbi bir engeli yoktur, sizin tercihinize kalmıştır. Ancak alkol vücutta su ihtiyacını artırır, aşı sonrası ateşiniz de olursa bu durumu göz önüne alın; daha fazla sıvı / su tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Covid aşısından sonra duş alınabilir mi, banyo yapılabilir mi?
Evet, Covid aşısından sonra duş alınabilir, banyo yapılabilir. Tıbbi bir engeli yoktur.