Teknolojinin yeni mucizesi:
“Hap kadar, kablosuz kalp pilleri”

Kalp hızındaki yavaşlamalar ya da duraklamalar ölümlerinin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kalp hızı çok düşen hasta ölmese bile bayılabilir, gözü kararıp başı dönebilir.  Bazen yere düşebilir.
Kalp krizleri, kalp kası hastalıkları, yüksek tansiyon, kapak hastalıkları, doğumsal nedenler ve yaşlanma kalp hızında istenmeyen azalmalara sebep olmaktadır. Bu yavaşlamaların bir kısmı geçicidir. Bir kısmı ise uzun süreli olup tedavileri ancak kalp pilleri ile olmaktadır. İlaç tedavisinin bu hastalarda yeri yoktur.

Bugün dünyada milyonlarca hastaya kalp pili takılmıştır. Kalp pilleri kalp hızında yavaşlamalar olan hastalarda hayat kurtarmaktadır. Şu anki uygulamalarda cilt altına pil bataryası konulmakta ve bu batarya ince teller ya da kablolar aracılığı ile kalbe uyarı iletmektedir. Pillerin bir kısmı tek, bir kısmı çift bir kısmı ise üç kablo ile kullanılmaktadır. Kablo sayısı arttıkça piller daha karmaşık fonksiyonlar yapabilmektedir.

Son yıllarda kablosuz, hap kadar kalp pilileri de kullanılmaya başlanmıştır. Uygulaması son derece basittir ve elde edilen neticeler başarılıdır. Ancak bu teknolojinin klasik kalp pillerinin yerini alması için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim. Çünkü şu an kullanılan piller kadar karmaşık fonksiyonlara henüz sahip değiller. Bununla birlikte, rutin uygulamada yerini alması uzun zaman almayacak gibi duruyor.