Türk Kalp Vakfı’nın 35. Kalp Haftası Resmi Açılışı Töreni
“Kalbini İnsanlık İçin Kullan”

Türk Kalp Vakfı’nın, Kalp damar hastalıklarına karşı farkındalık yaratma çalışmalarının başında gelen, devlet takviminde yer alan, bu yıl 10-16 Nisan 2023 tarihlerini kapsayan ve kalp sağlığı adına her yıl bir dizi etkinliğin yapıldığı önemli bir sağlık organizasyonu olan Kalp Haftası çeşitli etkinliklerle organize ediliyor.

Bu bilinç ile organize edilen ve çeşitli etkinlikleri kapsayan 35. Kalp Haftası resmi açılışı, 10 Nisan 2023 Pazartesi günü Türk Kalp Vakfı Ragıp Enbiyaoğlu Konferans Salonunda gerçekleşti.

Türk Kalp Vakfı Başkanı Kenan Güven yaptığı açılış konuşmasında; “Dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok ölüme neden olan kalp damar hastalıklarının en aza indirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyerek farkındalık yaratmaya çalıştığımız 35. Kalp Haftasına, bu kez buruk ve büyük bir üzüntü ile başladık.

Ülkemizin 11 ilinde büyük yıkımlara neden olan çok sayıda yurttaşımızın hayatını kaybettiği, birçoğunun da yaralandığı, yüzyılın büyük deprem felaketini yaşadığımız bu zorlu günlerin üstesinden hep birlikte ve dayanışma içinde geleceğiz.

Vakıf olarak vakıf üyelerimizle birlikte, bu konuda da ilk günden itibaren üzerimize düşen sorumluluğu yerine geitiriyor ve getirmeye de devam ediyoruz.

Hem nakdi yardımlar hem ihtiyaçlara göre malzeme ve konteyner yardımları yaptık.

Dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırlarda yer alan kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler, Dünya sağlık örgütü verilerine göre artarak devam etmekte ve ülkemizde %42 gibi yüksek seviyelerde olduğu görülüyor.

Koroner kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, romatizmal hastalıklar, doğumsal kalp hastalıkları, kalp fonksiyonlarının bozulmasına yol açan kalp kası hastalığı, kalp yetmezliği gibi hastalıkları kapsayan kalp ve damar hastalıklarının gelişiminde; tütün kullanımı, hareketsizlik, obeziteye yol açabilen sağlıksız beslenme gibi olumsuz davranış tarzları büyük rol oynamaktadır.

Sağlıklı ve dengeli beslenerek, günde minimum 30 dakikalık yürüyüşler yaparak, sigara içiyorsanız hayatınızdan tamamen çıkararak ve düzenli olarak doktor kontrollerine giderek kalp damar hastalıklarını kontrol altına alabilir ve %80 oranında azaltabilirsiniz.

Ana amacımız; kalp damar hastalıklarıyla ilgili halkımızın uyarılması, bilgilendirilmesi ve hastalanmadan önce sağlıklarına dikkat etmelerinin sağlanması ve farkındalıklarının arttırılması bilincinin geliştirilmesidir. Bu bilinç ile Vakfımız, özellikle kalp haftalarında birçok konferans ve eğitici, bilinçlendirici, bilgilendirici organizasyonlar, sportif etkinlikler yapmaktadır.

“Kalbini İnsanlık için Kullan” sloganıyla bu yıl Mayıs Ayı ortalarına kadar sürecek olan 35. Kalp Haftası etkinlikleri ile “Kalbimizi hatırlayıp, ona iyi bakmamız gerektiği” konusunda verilen mesajların daha geniş kesimlere ulaşması amaçlanmaktadır” dedi.

Toplantıya katılan, Şişli Belediye Başkanı Sn. Muammer Keskin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürü Uzman Dr. Sn.  Mustafa Hakan Yılmaztürk, İETT Genel Müdür Yardımcısı Av. Sn. Onur Temurlenk yaptıkları konuşmalarda, Türk Kalp Vakfı’nı, gerçekleştirdikleri çalışmalardan dolayı tebrik ettiklerini ve kalp sağlığına büyük önem verilmesi gerektiğini belirttiler.

Konuşmaların ardından, duayen sanayici ve iş insanı, Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet ve Yönetim Kurulu eski üyesi, Vakfın en büyük bağışçılarından, Ahmet Fethi Ekmekçioğlu’nun yaptığı bu büyük hizmetler ve bağışlarla, yardımsever, iyi kalpli ve paylaşmayı bir misyon olarak sürdürdüğü yaşamı boyunca, birçok kalbe dokunmuş, merhum Ahmet F. Ekmekçioğlu adına Türk Kalp Vakfı Doç. Dr. Edip Kürklü Hizmet Ödülü’ oğlu Sabri Ekmekçioğlu’na verildi.

35. Kalp Haftası etkinliklerine sponsor olan ve destek veren kişi ve kurumlara birer teşekkür plaketinin sunumundan sonra resmi açılış töreni sona erdi.

Galeri